Kilka słów

Turniej piłkarski Bosko Cup kierowany jest do Ministrantów Diecezji Bielsko – Żywieckiej. Uczestnicy są zawodnikami w wieku IV klasa Szkoły Podstawowej do III klasy Gimnazjum. Organizowany od 28.01.2009 roku z każdym kolejnym cieszy się coraz większą popularnością. Sezon zawsze zaczyna się od turnieju halowego. W październiku trwają zgłoszenia zespołów, które zostają zazwyczaj podzielone na okręgi: Żywiecki i Cieszyński (raz zdarzyło się, że był Oświęcimski a zamiast Cieszyńskiego był Bielski). Rywalizują w eliminacjach, aby wyłonić dziewięć najlepszych drużyn. Eliminacje najczęściej rozgrywamy w Łodygowicach (Okręg Żywiecki) i Pogórzu (Okręg Cieszyński).  Finały halowe trwają dwa dni (sobota – niedziela) i wyłaniają Mistrza Diecezji, a najlepszy zespół rozgrywek halowych reprezentuje naszą diecezję na Mistrzostwach Polski Liturgicznej Służby Ołtarza.  Ogólnopolskie rozgrywki odbywają się w dniach 1-2 maja.

Drugą częścią sezonu są rozgrywki na boiskach trawiastych. Finały odbywają się na boisku LKS Zapora w Bielsku – Białej Wapienicy na płycie boiska lekkoatletycznego. Tam zawodnicy walczą o mistrzostwo diecezji w letnim turnieju, na małych boiskach tzn. drużyna liczy 7 osób.

Trzecia część to zgrupowanie kadry. Od 2014 roku odbywa się zgrupowanie kadry, którą tworzą najlepsi zawodnicy całego sezonu. Wybiera się ok. 15 osób, które w dniach 13-16 sierpnia udają się na obóz piłkarski, aby później w dniu 16 sierpnia (dzień urodzin św. Jana Bosko) rozgrywać mecz z zaproszonym zespołem.

Czwarta część sezonu to rozgrywany na orliku w Jaworzu (miejscowość, z której pochodzi ks. Marcin) mecz o Superpuchar Bosko Cup. Ten mecz zawsze odbywa się na zakończenie wakacji 27 sierpnia przy sztucznym świetle i jest spotkaniem Mistrza Halowego z Mistrzem Letniego turnieju. Jeżeli zdarzyło się, że oba mistrzowskie tytuły zdobywa jeden zespół, wówczas o Superpuchar gra zespół z drugiego miejsca mający najlepszy bilans bramkowy.

Cały sezon kończy się w pierwszą niedzielę października Galą Piłkarską, w czasie której nagradza się najlepszych zawodników całego sezonu, jak również opiekunów oraz wręcza się statuetki Ambasadora Bosko Cup jako wyraz wdzięczności za wsparcie naszego dzieła.