O nas

Turniej piłkarski Bosko Cup kierowany jest do Ministrantów i Lektorów Diecezji Bielsko – Żywieckiej. Uczestnicy są podzieleni na dwie kategorie:

Kategoria Ministrant: 5 klasa SP – 2 klasy SP

Kategoria Lektor Młodszy: 1 klasa ponadpodstawowa – 6 klasa SP

Organizowany od 28.01.2009 roku z każdym kolejnym cieszy się coraz większą popularnością. Sezon zawsze zaczyna się od turnieju halowego. W wrzesień/październik trwają zgłoszenia zespołów, które zostają zazwyczaj podzielone na okręgi: Żywiecki, Cieszyński, Kęcki, Bielski. Rywalizują w eliminacjach, aby wyłonić najlepsze drużyny, które awansują na finały. Eliminacje najczęściej rozgrywamy w Łodygowicach (Okręg Żywiecki), Pogórzu (Okręg Cieszyński), Czańcu (Okręg Kęcki), Bielsko – Biała Sarni Stok (Okręg Bielski).  Finały halowe trwają dwa dni (sobota – niedziela w hali ZS im. Armii Krajowej w Bielsku Białej na os. Beskidzkim) i wyłaniają Mistrza Diecezji w obu kategoriach, którzy reprezentują naszą diecezję na Mistrzostwach Polski Liturgicznej Służby Ołtarza.  Ogólnopolskie rozgrywki odbywają się w dniach 1-2 maja.

 

Drugą częścią sezonu są rozgrywki na boiskach trawiastych. Finały odbywają się na stadionie „Sprint” w Bielsku Białej Wapienicy. Tam zawodnicy walczą o mistrzostwo diecezji w letnim turnieju, na małych boiskach tzn. drużyna liczy 7 osób.

 

Trzecia część to zgrupowanie kadry. Od 2014 roku odbywa się zgrupowanie kadry, którą tworzą najlepsi zawodnicy całego sezonu. Wybiera się ok. 15 osób, które w dniach 13-16 sierpnia udają się na obóz piłkarski, aby później w dniu 16 sierpnia (dzień urodzin św. Jana Bosko) rozgrywać mecz z zaproszonym zespołem.

 

Czwarta część sezonu to rozgrywany na orliku w Jaworzu (miejscowość, z której pochodzi ks. Marcin) mecz o Superpuchar Bosko Cup. Ten mecz zawsze odbywa się na zakończenie wakacji lub początek września przy sztucznym świetle i jest spotkaniem Mistrza Halowego z Mistrzem Letniego turnieju. Jeżeli zdarzyło się, że oba mistrzowskie tytuły zdobywa jeden zespół, wówczas o Superpuchar gra zespół z drugiego miejsca mający najlepszy bilans bramkowy.

 

Cały sezon kończy w październiku Gala Piłkarska (tradycyjnie w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie), w czasie której nagradza się najlepszych zawodników całego sezonu, jak również opiekunów oraz wręcza się statuetki Ambasadora Bosko Cup jako wyraz wdzięczności za wsparcie naszego dzieła.

Warto podkreślić, że podstawową ideą Bosko Cup jest wychowanie młodych chłopców ze wspólnoty LSO w duchu św. Jana Bosko, który patronuje naszym rozgrywkom. Wspólna modlitwa, podkreślanie postawy fair play, by dawać odpowiednie świadectwo kultury osobistej, wartości chrześcijańskich i patriotycznych, to najważniejsze elementy które chcemy osiągnąć; a sport i piłka nożna to narzędzia, które mają nam pomóc w ich realizacji wychowania młodego pokolenia. Każdy sezon naznaczony jest myślą św. Jana Bosko, sentencją, która przez organizatorów jest przywoływana na każdym kroku. To pomaga nam wszystkim w formowaniu samych siebie i zbliżaniu się do świętości na wzór św. Jana Bosko.